WALENTYNKOWE PROMOCJE
Już wkrótce zapraszamy na walentynkowe promocje produktów mięsnych. Na cały miesiąc luty przygotowaliśmy dla Państwa asortymenty, które od strony dodatków ziół wspiera Baziółka.
W naszej ofercie znajdziecie m.in.:
3-4-5 lutego – udziec wołowy b/k, udziec z indyka, szynka wołowa;
10-11-12 i 14 lutego – ligawa wołowa, udko z kaczki, filet z kaczki, udziec cielęcy b/k, polędwiczka wieprzowa;
17-18-19 lutego – filet z kurczaka, skrzydełka z kurczak, karkówka wieprzowa;
24-25-26 lutego – noga z kurczaka, schab wieprzowy
Poniżej dla wszystkich osób, które chcą umiejętnie łączyć smaki, nasz subiektywny przegląd ziół kulinarnych.
Serdecznie zapraszamy do naszych sklepów!
Bazylia
To chyba jedno z najważniejszych i najbardziej znanych ziół używanych w kuchni. Bazylia pachnie lukrecją i goździkami. Do gotowania wykorzystuje się przede wszystkim jej liście, ale w niektórych potrawach używana jest w całości, czyli razem z łodygą (np. w pesto).
Bazylia wzmaga apetyt i łagodzi wzdęcia i być może właśnie dlatego, tak doskonale komponuje się z czosnkiem. Jest też idealnym dodatkiem do pomidorów; świetnie pasuje do cebuli i oliwek.
Dodaje się ją najczęściej pod koniec gotowania, ponieważ zbyt długie podgrzewanie „wysysa” z niej aromat. Bazylia jest dość delikatnym ziołem, dlatego dobrze łączyć ją z tymi ziołami, które nie przytłumią jej smaku. Oregano, rozmaryn i szałwia to najbardziej odpowiednie towarzystwo dla bazylii.
Do gotowania najlepiej używać świeżej bazylii, ale kiedy nie ma jej w kuchni, można zastąpić ją suszoną. Jedna łyżka posiekanej świeżej bazylii to 1 łyżeczka suszonej.
Umiejętne zastosowanie tego zioła to silny atut kuchni włoskiej. Kompozycje liści bazylii z pesto, makaronami, pizzami oraz sosami pomidorowymi urzekają podniebienia z całego świata. Również kontynent azjatycki cieszy się jej intensywnością – wykorzystuje ją jako dodatek do ostrych zup z odrobiną mleka kokosowego oraz wyśmienitego ryżu.
Bazylia jako dodatek do potraw
Ten rodzaj aromatycznej przyprawy szczególnie dobrze sprawdza się dodany do sałatek. Świetnie komponuje się w zestawieniu z pomidorem, serem żółtym czy pieczonym mięsem. Bazylia idealnie wydobywa także smak cukinii czy bakłażanów. Dobrze smakować będzie również dodana do grzybów czy fasoli. Świetnym pomysłem jest też włączenie tego zioła do sałatek. W towarzystwie sera feta czy oliwek będzie dodawała takiej lekkiej przekąsce lepszego aromatu, nadając korzenno-balsamiczną woń, która rozpieszcza zmysły. Na śniadania zamiast soli do jajecznicy, warto dodać do niej poszatkowaną bazylię, która nada jej niebywałego smaku i lekko zaostrzy apatyt. Co ciekawe, bazylię warto także dodawać do sosów czy zup. Gorąca temperatura sprawia, że uwalnia ona swój ostrzejszy smak, co dodaje im bardziej wyrazistego aromatu. Bazylia świetne zastępuje także miętę jako dekoracja dań z ryżu czy makaronu. Ponadto świetnie sprawdza się również w zestawieniu z innymi przyprawami takimi jak np. czosnkiem, estragonem czy szałwią. W kuchni szczególnie chętnie stosowany jest olejek bazyliowy, który można wykonać samodzielnie w domu. Wystarczy zalać świeże listki bazylii olejem słonecznikowym, by uzyskać niezwykle aromatyczny dodatek kulinarny.
Mięta
Mięta może być ozdobą potraw, ale to również niezwykle wszechstronne zioło, które można wykorzystywać zarówno do słodkich, jak i wytrawnych dań. Ma słodkawy aromat, a po rozgryzieniu daje uczucie chłodu i orzeźwienia. Jest niezwykle popularnym ziołem, dostępnym przez cały rok.
W potrawach śródziemnomorskich używa się jej do przyrządzania jagnięciny, a także sałatek warzywnych. Można wykorzystywać ją z powodzeniem do przygotowania deserów (np. lodów, jako dodatek do czekolady), a nawet napojów (np. mojito, wody z miętą, herbat). Napar z mięty łagodzi również bóle brzucha i wspomaga trawienie. Dlatego po sytym posiłku warto sięgnąć po szklankę świeżo zaparzonej mięty.
W Polsce mięta wykorzystywana jest w kuchni głównie podczas przygotowywania deserów. Warto jednak wiedzieć, że w wielu krajach, np. w Wielkiej Brytanii czy w państwach arabskich, jest wręcz obowiązkowym składnikiem mięsnych potraw. Miętą można przyprawiać wszelkie dania z mięsem (jagnięcinę, drób, baraninę, zapiekanki). Dobrze czuje się też w zupach i sałatkach. Roślina ta dodawana jest także do potraw rybnych, serów i marynat. Warto wiedzieć, że służy jako aromat do gum do żucia.
Rozmaryn
Rozmaryn ma najbardziej aromatyczny i ostry smak ze wszystkich ziół. Igiełkowate listki mają cytrynowo-sosnowy smak. Świetnie pasuje do pieczonej jagnięciny; dobrze zgrywa się z czosnkiem i oliwą z oliwek. Może być z powodzeniem wykorzystywany do przygotowania sosów pomidorowych, jako dodatek do pizzy i wieprzowiny. W kuchni należy używać go z rozwagą, ponieważ ma intensywny smak, który góruje nad innymi ziołami. Może też „stłumić” smak potrawy, jeśli jest ona wyjątkowo delikatna.
Rozmaryn w kuchni
Rozmaryn jest jedną z popularniejszych i bardziej lubianych przypraw. Ma dość mocny aromat: każdej potrawie nada zdecydowany smak (należy więc stosować go z umiarem). Smakosze polecają, aby przed dodaniem suszonego zioła do świeżej potrawy (np. do sałatki) najpierw wymoczyć je w ciepłej wodzie. Rozmaryn wzbogaci smak zarówno wytrawnego, jak i słodkiego dania. Świetnie pogłębia aromat jagnięciny, duszonej wieprzowiny, pieczonej kaczki, dziczyzny, grillowanych ryb oraz omletów. Nieźle komponuje się również z niektórymi warzywami – m.in. z ziemniakami (np. zapiekanymi), fasolą, szparagami, kalafiorem, cukinią. Wyśmienicie smakuje także z pieczywem. Włosi uczynili rozmaryn jednym z klasycznych składników focaccii – placka o kształcie pizzy. Gałązkami zioła aromatyzuje się oliwę z oliwek. Kulinarne zastosowanie znajdują również kwiaty rozmarynu: dodaje się je do miodu i deserów, a także kandyzuje.
Tymianek
Obok bazylii, tymianek jest drugim najchętniej używanym ziołem do przyprawiania potraw. Bardzo pasuje do wieprzowiny, jagnięciny, kaczki czy gęsi. Można dodawać go do zup, sałatek, sosów, chleba. Ma malutkie listki, więc dodając go do potraw, nie trzeba ich już siekać. Tymianek dobrze komponuje się z majerankiem, rozmarynem, zieloną pietruszką, oregano i liściem laurowym.
Z dodatkiem tymianku bardzo dobrze smakować będzie mięso. Zioło to nadaje się do przyprawiania przede wszystkim dziczyzny, ale też cielęciny, wołowiny, drobiu i królika. Także z rybami i owocami morza tworzy niebanalną kompozycję. We Francji popularna jest m.in. zupa krem z mięczaków z dodatkiem tymianku. Tymianek w kuchni stosuje się także jako dodatek do farszów i pasztetów, ale najlepszym ruchem będzie dodanie tego zioła do gulaszów i pieczeni.
Kolendra
Przez niektórych nazywana też chińską pietruszką, jest dość specyficznym ziołem. Jedni ją uwielbiają, a inni wprost nie znoszą. Jej smak jest ostry i wyraźny z nutką anyżku. Liście kolendry przypominają swoim wyglądem liście zielonej pietruszki, dlatego czasami są mylone. Kolendra używana jest chętnie w potrawach kuchni chińskiej (w szczególności do zup), jako przyprawa do curry, gulaszy, warzyw, sosów salsa, ryb i potraw z kurczaka.
Kolendra jest idealnym duetem wykorzystanym do przyprawiania greckich potraw falafel oraz egipskich przekąsek dukka, będących kombinacją smakową prażonego sezamu, orzechów laskowych, soli i pieprzu. Kolendra doskonale komponuje się z szynką i wieprzowiną, zwłaszcza, gdy do potrawy dodana jest pomarańcza.
Lubczyk
W sztuce kulinarnej wykorzystuje się zazwyczaj liście lubczyku (choć można także dodać do potraw nasiona rośliny lub jej kłącze), które cechują się charakterystycznym ostrym smakiem. Świeże lub ususzone stanowią doskonały dodatek do zup – szczególnie rosołu , flaków, grochówki, fasolowej lub kremu z soczewicy. Lubczyk urozmaici również sosy (szczególnie mięsne i pomidorowe), dania rybne oraz sałatki. Mistrzowie sztuki kulinarnej zalecają dodanie ziela do dań na bazie kapusty i szpinaku – wyrazisty aromat rośliny skutecznie bowiem zabija nieprzyjemny zapach tych składników i nadaje im ostrości. Lubczyk można również dodać do wypiekanego w domowych warunkach chleba. Zioło wchodzi także w skład wielu popularnych mieszanek przypraw, w tym do popularnej „Maggi”. Dodatkowo lubczyk może posłużyć do zaparzenia aromatycznej i relaksującej herbaty oraz stworzenia nalewki nazywanej kordiałem. Warto jednak pamiętać, by nie przesadzać z użyciem tej przyprawy – lubczyk jest bowiem na tyle wyrazisty, że potrafi zdominować smak danej potrawy i uczynić ją mało apetyczną.